
Audyt energetyczny to kluczowe narzędzie służące zoptymalizowaniu zużycia energii w budynkach mieszkalnych. Jego celem jest opracowanie konkretnych kroków, które pozwolą usprawnić zarządzanie energią.Proces ten rozpoczyna się od zebrania informacji o obiekcie, obejmującej charakterystykę techniczną budynku. Audytor przeprowadza inspekcję na miejscu, aby zweryfikować dane, które mogą negatywnie wpływać na efektywność.Na podstawie zebranych informacji tworzony jest dokument z rekomendacjami, zawierający propozycje modernizacji. świadectwo energetyczne Zarządca budynku otrzymuje tym samym konkretne wytyczne co do możliwych usprawnień, które zwiększą efektywność energetyczną.
W Polsce, audyt energetyczny jest zalecany w przypadku modernizacji budynków. Samorządy, decydując się na taki krok, mogą uzyskać dostęp do dotacji, co czyni audyt nie tylko opłacalną inwestycją, ale i wsparciem dla transformacji energetycznej.Podsumowując, każdy budynek może skorzystać z audytu energetycznego. Dzięki niemu można zmniejszyć ślad węglowy. Świadomość korzyści płynących z audytów jest coraz większa, co świadczy o zmieniającym się podejściu do energii w każdej branży.